Jak se krotí princezna

!!! NOVINKA !!!

  zpět na naše další pohádky  
 

 

 

Pro Divadelní agenturu Praha 

napsala Božena Šimková

 
 

Zkrotit princeznu není jen tak, zvláště když jí tatínek král všechno dovolí a splní každý její rozmar: K snídani zmrzlinu, na každou procházku nové šaty, každý den narozeniny a k nim krásný dárek....

S princeznou si neví rady ani Melánie, která, kromě toho, že se stará o královské hospodářství, marně se snaží princeznu učit. Zavolá proto svou sestřenici Amélii, která je tak trochu čarodějnice, ale hlavně zkušená a moudrá osoba. Ví, čím takovou rozmazlenou paličatou slečinku vytrestat – a sešle na ni velice účinné kouzlo. Jenomže samotné kouzlo na nápravu všech princezniných rozmarů a zlozvyků nestačí, začít je třeba u tatínka krále. Ten musí Amélii slíbit, že bude na všechna princeznina nesmyslná přání říkat NE, jinak by ji nemohla léčit. Ale krocení a „léčení“ princezny není snadné. Amélii při tom pomáhá její chytrá vrána ale také Melánie a v neposlední řadě i děti. A tak princezna poznává, že si nikdo nemůže dělat, co chce, že vytahovat se nad ostatní je hloupé, že nic neumět a ani nechtít umět je směšné.

Naše pohádka je určena dětem z mateřských škol a 1. až 4.třídy škol základních a pro rodiče s dětmi. Jednoduchý příběh je vystavěný na situacích dětem srozumitelných a známých, jasně vykreslené postavy umožňují dětem zaujmout k nim stanovisko, fandit jim, anebo s nimi nesouhlasit a třeba i pomáhat tím, že se přímo zapojují do hry a stávají se tak účastníky děje. Pohádce nechybí napětí, tajemství ani kouzla, a samozřejmě ani humor a vtipné, snadno zapamatovatelné písničky.

Jsme přesvědčeni, že zaujme nejen děti, ale že má co říci i rodičům.


 

 

 

 
 
 

Slovo autorky:

 

 

Autorku Boženu Śimkovou známe jako prozaičku, autorku divadelních, rozhlasových a televizních her, nejznámější je ale její tvorba pro děti.Její večerníčky Krkonošské pohádky patří již několik generací mezi nejoblíbenější. V minulých letech napsala pro naši agenturu pohádky: Kovářskou pohádku, Princeznu a loupežníky, Krakonošův klobouk a Jak si princezna vzala draka. Každá z nich již přesáhla dvě stě repríz. Božena Šimková se tak stala vlastně naší v kmenovou autorkou. Ta poslední pohádka Jak se krotí princezna je určena i těm nejmenším.Dejme slovo autorce:

Božena Šimková:

„Tentokrát jsem nehledala inspiraci mezi klasickými motivy, ale téma se přímo nabídlo samo. A sice téma výchovy. Dalo by se říci téma-stálice, protože se s železnou pravidelností vynořuje v médiích všeho druhu a kvality. A co hlas to názor.

Každé dítě je svým způsobem jedinečné a výchova není a nemůže být chemický vzorec. Proto také nemůže platit ono klasické BUĎ-ANEBO tedy VŠECHNO JE DOVOLENO x MUSÍŠ-NESMÍŠ

A vzpomněla jsem si na jeden klasický citát: Slovo zní, příklad hřmí. Pak už stačilo najít příběh, který by zaujal děti a současně oslovil rodiče. Proto pohádka akcentuje nejdříve krále, který ze samé lásky „vychová“ ze své dcery rozmazlené, sobecké a namyšlené dítě. A napravit (dokud je čas) tyto chyby znamená přesvědčit krále, že změnit se musí nejdříve on. Jinými slovy: Dítě potřebuje mít své vlastní mantinely, musí vědět, co může a co ne ( a proč), musí znát ovšem i své povinnosti. Druhá věc je umění toto vše dítěti vysvětlit a hlavně jít příkladem.

V naší pohádce se princezna nevychovává (nekrotí) nějakými strašnými tresty,jen se jí vezme možnost uplatňovat bezohledně své rozmary. Princezna musí sama dojít k pochopení, že se chovala špatně, že svým nejbližším ubližovala a co víc – že jí to nepřineslo žádnou radost.Myslím, že dítě princeznin příběh přijme, pochopí jeho sdělení. A doufám, že se dospělí aspoň na chvíli zamyslí nad tím, co se pohádka snaží sdělit jim.“

 

 

 

 

 

 

 

       
 

 Osoby a obsazení:

 

Princezna:

Pavla Drtinová  /  Kateřina Jačková

 

Král:

Zdeněk Košata  /  Tomáš Racek

 

Amélie - čarodějka:

Vanda Švarcová  /  Jarmila Vychodilová

 

Melánie - komorná:

Milada Bednářová

 

Vrána: 

Milada Bednářová

 

 
         
 

Režie:              Miroslav Pokorný

Hudba:            Tomáš Alferi

Výtvarná spolupráce:

Alexandra Švolíková

Tereza Švolíková

        * Pohádka je určená pro děti od čtyř do deseti let. Pobaví se i rodiče.
 

Kontakt:

 

DAP - Divadelní agentura Praha

 

Milada Bednářová

Přemyšlenská 80

182 00 Praha 8 Kobylisy

tel.: 283 880 220

e-mail: dappraha@dappraha.cz

 

 

 

 

 

Autorská práva zastupuje DILIA

 

zpět na naši hlavní stránku